Ćma bukszpanowa to stosunkowo nowy problem dla wszystkich uprawiających bukszpany w naszym kraju. O ile osobom niezbyt zaawansowanym nazwa bukszpan zapewne nie jest obca, o tyle ćma bukszpanowa może już stanowić pewną zagadkę. Dlaczego stworzenia te są problemem i w jaki sposób z nimi walczyć? O tym dowiesz się z naszego poradnika.
Co to jest ćma bukszpanowa?
Ćma bukszpanowa to owad, który pojawił się w świadomości uprawiających bukszpany w Polsce około roku 2012. Początkowo rozpoznany był jedynie na terenie Azji, skąd na początku XXI wieku przywędrował do Europy. Zmagały się z nim przede wszystkim kraje zachodniej Europy, np. Niemcy, Francja oraz Szwajcaria. Pojawienie się ćmy bukszpanowej w Polsce było zatem tylko kwestią czasu.
Jak wygląda i dlaczego tak ważne jest zwalczanie ćmy bukszpanowej? Być może spotkałeś się z tym owadem, nie mając nawet świadomości, że to właśnie on. Jest to niewielki motyl nocny, który, tak jak inne ćmy, lgnie do światła. Zwykle spotykane są osobniki o białym ubarwieniu, lecz można spotkać się również z ćmą o kolorze jasnobrązowym. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 4 cm. Bardzo prawdopodobne więc, że widząc ćmę bukszpanową, uznałeś ją za „przeciętną”, pospolitą ćmę, z którą można spotkać się praktycznie każdego wieczora, wychodząc z domu. W rzeczywistości jednak owad ten, szczególnie w formie gąsienicy, jest głównym zagrożeniem dla upraw bukszpanów. Jest w stanie zniszczyć je nawet w ciągu kilku tygodni. Jeśli zauważysz zniszczone liście i pędy bukszpanu, a także przędzę podobną do tej, którą tworzą pająki, to znak, że czasu na działanie jest naprawdę mało i jak najszybciej należy dowiedzieć się, jak zwalczyć ćmę bukszpanową.
Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?
Bukszpan to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu. Uprawia się ją w żywopłotach i w pojemnikach. Często wykorzystuje się jej drewno, a same właściwości bukszpanu cenione są w przemyśle farmaceutycznym. Z tego powodu tak ważne jest, aby poznać skuteczne sposoby na ćmę bukszpanową. Tych jest z kolei co najmniej kilka. Najbardziej oczywistym i najprostszym wydaje się oprysk na bukszpany. Producenci środków ochrony roślin przychodzą z pomocą osobom uprawiającym te krzewy, oferując wiele profesjonalnych produktów, które zwalczają szkodniki, nie szkodząc przy tym otoczeniu i samym roślinom.
Można próbować też podjąć walkę w bardziej tradycyjny, mechaniczny sposób. Gąsienice możesz strząsać, zbierać ręcznie, a także zmywać wodą pod ciśnieniem. Z niewielką pomocą przychodzi również sama natura, ponieważ przez kilkanaście lat występowania tego szkodnika w Polsce, pojawili się już jego naturalni wrogowie, np. wróble, sikorki oraz mazurki. Budka lęgowa w ogródku z pewnością nie zaszkodzi więc Twoim bukszpanom, a może im jedynie pomóc.
Ćma bukszpanowa – kiedy pryskać?
Jak łatwo się domyślić, skuteczny środek na ćmę bukszpanową zawsze będzie szybszą i wygodniejszą metodą walki ze szkodnikiem od wszelkich ręcznych prób. Kiedy rozpocząć oprysk na ćmę bukszpanową? Odpowiedź jest bardzo prosta – im szybciej, tym lepiej. Najkorzystniej, aby zabiegi zwalczające na Twoich roślinach rozpoczęły się, kiedy gąsienice są jeszcze w najmłodszych stadiach rozwoju. Częstym zaleceniem producentów oprysków jest też to, aby zabiegi te wykonywać wieczorami lub w pochmurne dni. Nie należy także przekroczyć zalecanej liczby oprysków w czasie jednego sezonu. Skoro wiesz już, co to jest ćma bukszpanowa i jak można z nią walczyć, warto zastanowić się nad tym, jakie konkretne produkty do walki z tym szkodnikiem wybrać.
Profesjonalne sposoby na ćmę bukszpanową
Ćma bukszpanowa – czym pryskać? To pytanie z pewnością pojawiło się już w Twojej głowie. Z pomocą jak zawsze przychodzi nasz sklep internetowy, w którym znajdziesz wysokiej jakości produkty renomowanych producentów. Popularnym środkiem jest produkowany przez firmę Biocont Polska Lepinox Plus 1kg. To prosty w użyciu preparat, który infekuje gąsienice bakteriami, co sprawia, że te kurczą się, ciemnieją i giną w ciągu 72 godzin. Jeśli nie jesteś profesjonalistą i Twoje potrzeby są mniejsze, możesz wybrać również małe opakowania Lepinox Plus 10g. Wybór taki będzie odpowiedni np. do pojedynczych drzewek w ogródku.
Oprócz tego popularnie wykorzystywane są produkty firmy Sumin. Polecić możemy Sumin Lepinox Plus 25g. To profesjonalne środki na ćmę bukszpanową, które wykorzystasz nawet w dużych opryskiwaczach plecakowych. Mają formę proszku przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie, który działa na gąsienice zarówno od wewnątrz, po ich zainfekowaniu, jak też powierzchniowo.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika nie pojawią się już przed Tobą takie dylematy, jak „ćma bukszpanowa – kiedy pryskać?”. Mimo tego, iż jest to jeszcze szkodnik niezbyt szeroko znany w naszym kraju, to warto wiedzieć, że w walce z nim nie jesteś skazany na porażkę i bez problemu znajdziesz skuteczne środki, które pomogą Ci się go pozbyć, a Ty dalej będziesz mógł prowadzić swoje uprawy lub po prostu cieszyć się okazałymi bukszpanami w swoim ogrodzie.