Mchy odgrywają w przyrodzie ważną rolę, a także są wykorzystywane przez człowieka jako dekoracja. Na ogrodowym trawniku nie są jednak czymś pożądanym, ponieważ zalicza się je do chwastów. Choć najczęściej mech pojawia się na podłożu zbitym i wilgotnym, jest w stanie przetrwać i bardzo szybko rosnąć, a także rozprzestrzeniać się nawet w trudnych warunkach, szpecąc przy okazji ogródek. Zobacz, dlaczego ta roślina może znaleźć się również w Twojej ogrodowej przestrzeni i poznaj sposoby na zwalczanie mchu w trawie.
Przyczyny mchu w trawie
W Twoim ogródku pojawił się mech w trawie? Przyczyny należy szukać przede wszystkim w rodzaju gleby, na której zasiałeś trawnik, a także w jego umiejscowieniu. Zanim zdecydujesz się na założenie trawnika, warto sprawdzić pH gleby. Jeżeli uzyskany wynik to 5,5 lub kwaśniejszy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości w danym miejscu pojawi się mech. W takim przypadku przed sianiem trawy należy wykonać zabieg wapnowania przy pomocy odpowiedniego nawozu. Warto zwrócić również uwagę na umiejscowienie przyszłego trawnika. Rozwojowi mchu sprzyjają zacienione miejsca. Na obecność cienia w ogrodzie niestety często nie mamy wpływu, a brak wystarczającej powierzchni nie pozwala myśleć o tym, aby zasiać trawę w innym miejscu.
Mech w trawie pojawia się na podłożu wilgotnym, a do tych zalicza się gleby zbyt gliniaste i nieprzepuszczalne. Rozpoznania powierzchni ziemi pod tym względem również najlepiej dokonać przed posianiem trawnika. Jeśli konieczne okaże się poprawienie przepuszczalności, należy wykonać warstwę drenującą. Glebę taką warto wymieszać z piaskiem, a pod nią umieścić drobny żwir. Dzięki temu podłoże będzie spulchnione i rozluźnione. Tak przygotowana gleba będzie w stanie samodzielnie usuwać gromadzący się nadmiar wody. Jeśli jednak nie przygotowałeś się przed założeniem trawnika i mech zdążył się już na nim pojawić, koniecznie poznaj domowe sposoby na mech w trawie.
Domowe sposoby na mech w trawie
Zanim sięgniesz po profesjonalne środki do walki z problemem Twojego trawnika, możesz sprawdzić, czy do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu wystarczy domowy sposób na mech. Jest szansa, że uda Ci się go skutecznie usunąć w sposób mechaniczny. Należy wykonać zabiegi wertykulacji i aeracji. Polegają one na nacinaniu wierzchniej warstwy ziemi i rozluźnieniu podłoża. Po ich przeprowadzeniu będziesz mógł wygrabić mech i inne suche szczątki, natomiast w luźniejszej glebie rośliny będą mieć lepszy dostęp do składników odżywczych. Prace takie sprawdzą się jednak na stosunkowo małych powierzchniach. Mogą okazać się niewystarczające, gdy mech zdążył się już mocno rozprzestrzenić. Ponadto ręczne jego usuwanie na dużym obszarze byłoby po prostu męczące i długotrwałe.
Mech w trawie – jak się go pozbyć środkami chemicznymi?
Gdy domowe sposoby okażą się niewystarczające, konieczne będzie skorzystanie ze specjalistycznych środków. Produktem, który warto zastosować, jest Florovit Mistrzowski Trawnik. To nawóz do trawy wspomagający pobieranie i przyswajanie składników mineralnych z podłoża, a także zwiększający odporność roślin na czynniki zewnętrzne, jak np. szkodniki i niskie temperatury. Najważniejsza w przypadku, gdy pojawił się mech na trawie, jest jednak wysoka zawartość żelaza w jego składzie. Obecność tego pierwiastka sprawia, że nawóz zwalcza już istniejący mech, a także zabezpiecza przed jego ponownym pojawieniem. Wysoka zawartość azotu powoduje natomiast, że trawa staje się gęstsza, co również chroni dodatkowo przed pojawianiem się mchu i innych chwastów. Z tego powodu Florovit Mistrzowski Trawnik to produkt odpowiedni zarówno do zdrowych trawników, jak też do miejsc, gdzie już pojawiły się niepożądane rośliny. Z wykorzystaniem nawozu poradzi sobie każdy ogrodnik, nawet niezbyt doświadczony. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek producenta, które znajdziesz na opakowaniu. Zaleca się stosowanie środka od początku wiosny do końca sierpnia, co 3 tygodnie. Odpowiednia dawka to 30 g na 1 m2 powierzchni trawnika. Należy unikać wykorzystania przy silnym nasłonecznieniu, a także przy silnym wietrze. Dodatkowo warto wybrać porę dnia na kilka godzin przed spodziewanym deszczem lub podlać trawnik po zastosowaniu.
Zwalczanie mchu w trawie to nie wszystko
Walka z mchem może być niestety jednym z wielu problemów, z którymi będziesz musiał mierzyć się na swoim trawniku. Jego pojawienie się mogło wynikać z nieodpowiedniego, wilgotnego podłoża. Takie warunki sprzyjają z kolei m.in. powstawaniu pleśni oraz rozprzestrzenianiu się grzybów. Te mogą natomiast być powodem takich chorób, jak brunatna i różowa plamistość, czy też czerwona nitkowatość traw. W takim przypadku niezbędne będą wysokiej jakości środki grzybobójcze, które również znajdziesz w sklepie Stampol.
Aby problemy te nie pojawiły się na trawniku, konieczne jest opisane powyżej odpowiednie przygotowanie podłoża. W przeciwnym razie, nawet jeśli zwalczysz mech w sposób doraźny, prawdopodobnie nie unikniesz kolejnych kłopotów ze wzrostem i wyglądem traw w ogrodzie. Warto zatem przeprowadzić odpowiednie prace poprawiające jakość gleby równocześnie z zastosowaniem środków zwalczających chwasty lub szkodniki.