Obornik kurzy granulowany

Wyświetlanie jednego wyniku

Zastosowanie na uprawach surowej formy obornika może generować wiele problemów. Najbardziej uciążliwym jest oczywiście zapach i konieczność znalezienia w związku z nim właściwego miejsca do przechowywania. Ponadto skład takiego nawozu w dużej mierze zależy od tego, co jadły zwierzęta i mogą znajdować się w nim np. larwy owadów czy nasiona, które mogą wykiełkować na uprawach po rozsypaniu obornika. Praktycznym sposobem na uniknięcie tych problemów jest zastosowanie produktu w formie wygodnych granulek. Zobacz dostępny w sklepie internetowym Stampol nawóz kurzy granulowany.

 

Obornik granulowany kurzy

Produkt granulowany ma wszystkie zalety obornika w naturalnej formie, lecz jest pozbawiony jego wad. Pozyskuje się go z surowego nawozu, nazywanego również kurzym pomiotem lub kurzakiem. Jego głównym składnikiem oprócz odchodów zwierząt jest też ściółka. Obornik poddaje się fermentacji, w wyniku której kurczy się i zostaje pozbawiony wody. Następnie uzyskaną w ten sposób masę mieli się, odwadnia, suszy oraz granuluje. Powstaje pozbawiony charakterystycznego uciążliwego zapachu produkt, dostępny jako obornik granulowany kurzy. Jest znacznie bardziej skoncentrowany od surowego nawozu, ponieważ jego jeden kilogram może odpowiadać nawet czterem kilogramom pierwotnego produktu. Ponadto nie zachodzi ryzyko, że znajdą w nim się larwy lub jaja owadów, a także niepożądane na uprawach nasiona innych roślin.

 

Nawóz kurzy granulowany – skład

Granulat obornika kurzego wyróżnia się nieco innym składem od pozostałych dostępnych na rynku nawozów naturalnych. Cechuje się podwyższoną zawartością azotu, sięgającą nawet 4 procent. Oprócz tego ma z reguły ok. 2 procent fosforu i potasu, jeden procent magnezu i nawet do 10 procent wapnia. Powyższy skład sprawia, że gnój kurzy w tej formie może być bardzo pożyteczny dla wielu gatunków roślin, jednak duża zawartość składników odżywczych może spowodować również przenawożenie, w związku z czym należy bezwzględnie stosować się do wskazówek producenta dotyczących zalecanych dawek dla konkretnych gatunków. Oprócz tego warto podkreślić, że granulowany kurzak jest produktem w pełni naturalnym i ekologicznym – jest biodegradowalny i nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Jeśli chcesz wykorzystać go w swoich uprawach, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Stampol. Zobacz również końskie nawozy granulowane oraz nawóz bydlęcy.

 

Obornik kurzy granulowany – do czego jest stosowany?

Obornik kurzy granulowany stymuluje wzrost roślin – zarówno ich pędów, jak i korzeni. Oprócz tego wpływa pozytywnie na stan gleby. Użyźnia ją oraz przyczynia się do efektywniejszego magazynowania przez nią wilgoci i substancji odżywczych. Z tego powodu znajduje szerokie zastosowanie zarówno w amatorskich uprawach, jak i wśród profesjonalistów. Może być stosowany nawet do roślin doniczkowych. Obornik w granulkach wykorzystuje się w uprawach kwiatów ciętych, szkółkach roślin, uprawach drzew i krzewów owocowych, ziół, a także na trawnikach. Sprawdzi się na terenach miejskich, gdzie nawierzchnia bywa bardzo wyeksploatowana i narażona na wpływ działalności człowieka. Do zastosowania posypowego zaleca się dawkę od 4 do 6 g na 100 m2, a do roślin świeżo wysadzanych można wykorzystać go punktowo, mieszając z glebą. Oprócz tego nadaje się do zalania wodą na 14 dni i aplikowania podczas podlewania.

 

Obornik kurzy pod warzywa

Warto wybrać również obornik kurzy pod warzywa. Jest to produkt, który sprosta wyzwaniu dostarczenia składników odżywczych nawet tak wymagającym pod tym względem gatunkom, jak pomidory. Polecany jest także do fasoli, kapusty, czy papryki, a także warzyw liściastych. Bogactwo składników odżywczych, a przede wszystkim azotu, poprawi jakość uzyskiwanych plonów. Obornik kurzy pod pomidory oraz inne warzywa sprawia, że są one nie tylko bardziej okazałe, ale też zdrowsze i smaczniejsze. Inną rośliną wymagającą pod względem ilości azotu jest truskawka. Z tego powodu jest to produkt często wybierany na uprawy tego gatunku. Obornik kurzy pod truskawki stosuje się do momentu pojawienia się pierwszych kwiatów na roślinach.

 

Cena obornika kurzego

Wybór obornika kurzego w formie granulatu jest korzystny nie tylko dla roślin, lecz także pod względem ekonomicznym. 40-litrowe opakowanie to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. Produkt pod warunkiem odpowiedniego przechowywania zachowuje swoje właściwości przez wiele miesięcy. Skoncentrowany skład pozwala uzyskać dużą wydajność, dzięki czemu dla amatorskich ogrodników jeden zakup może wystarczyć na dłuższy okres niż jeden sezon. Zobacz dostępne produkty i wybierz już teraz, aby poprawić jakość uzyskiwanych plonów i stan hodowanych roślin.