Kiedy stosować azofoskę?

Uprawa roślin ozdobnych oraz jadalnych to czasochłonny proces, który wymaga dużego nakładu pracy. Właśnie dlatego zanim przystąpisz do uprawy własnego ogródka, warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się nieco więcej, by zwiększyć szansę na uzyskanie obfitych plonów. Istotna jest tu jakość gleby, która wymaga odpowiedniego przygotowania przed zasiewem. Na płodność podłoża można wpłynąć, stosując odpowiednie nawożenie, czyli przemyślany zabieg agrotechniczny. Podpowiadamy, czym nawozić glebę.

 

Przedstawiamy azofoskę!

Istnieją trzy główne rodzaje nawozów: organiczne, mineralne i naturalne. Wyróżnia się również kilka sposobów nawożenia. Na szczęście nie musisz od razu zostawać ekspertem od upraw i poprawy jakości gleby, ponieważ na rynku dostępny jest nawóz azofoska. Czyli uniwersalny dodatek do gleby, który stosowany jest zarówno do poprawy podłoża pod trawnik, kwiaty ozdobne, drzewa i krzewy, jak i pod uprawę warzyw i owoców. Dlaczego stosowanie azofoski jest tak powszechne? To sprawdzony i uniwersalny produkt, który jest wydajny, a przecież koszty są bardzo istotne, gdy uprawa własnych plonów ma być opłacalna. Zaledwie 5 kg opakowanie wystarczy na aż 100 metrów kwadratowych podłoża. Oczywiście proporcje są zmienne w zależności od rodzaju roślin.

Pylista azofoska 3kg to aż 6 mikroelementów, które połączono w takich proporcjach, by uzyskać kompozycję o wysokiej skuteczności i łatwej wchłanialności przez rośliny. Nawożenie azofoską to sposób na ochronę upraw przed szkodnikami i chorobami. Produkt zawiera bowiem magnez i siarkę, charakteryzuje się również obniżoną zawartością chlorków, które negatywnie wpływają na wzrost i jakość plonów.

 

Azofoska pylista czy granulowana?

Azofoska dostępna jest w wersji pylistej oraz granulowanej. Pylista rozpuszcza się szybciej, ale jest trudniejsza w aplikacji. Granulowana azofoska 10 kg jest łatwiejsza w użyciu, a ponadto uważa się, że w przypadku wietrznych dni, jej użycie jest bezpieczniejsze dla osoby, która zajmuje się nawożeniem, minimalizowane są również starty produktu. Wybór należy do Ciebie, zarówno pylista, jak i azofoska granulowana 3 kg zapewniają odpowiednie przygotowanie gleby do wysiewu i tak samo korzystnie wpływają na poprawę jej jakości i przyszłe zabezpieczenie upraw przed szkodnikami. Wiesz już, jak uniwersalnym nawozem jest azofoska. Pylista czy granulowana – każda forma jest równie skuteczna.

 

Azofoska kiedy stosować?

Uniwersalna azofoska, kiedy sypać nawóz na glebę? Azofoskę należy stosować przed wysiewem roślin. W przypadku warzyw dawkę można podzielić i stosować stopniowo. Jeśli w swoim ogródku masz zamiar zasadzić kapustę, seler, marchew lub rzodkiew, to 25% dawki można zastosować już na 2-3 tygodnie przed wysiewem, możesz również przeprowadzić jednorazowe nawożenie na kilka dni przed zasiewem. Warto wiedzieć, że w przypadku kapusty, dyni, czy cebuli rekomendowana dawka na metr kwadratowy to 120-150 g preparatu azofoska. Jak stosować nawóz w przypadku sałaty, czy rzodkiewki? Dawkę należy obniżyć do 50-60g/m2. Szczególnie niską dawkę stosuje się w przypadku drzew i krzewów owocowych w rok po zasadzeniu. Wówczas wystarczy od 15 do 30 g azofoski, ale nawożenie należy przeprowadzić dwa razy w ciągu roku (wczesną wiosną i w połowie czerwca). Azofoska, kiedy stosować ją, jeśli uprawiasz rośliny ozdobne? Najlepiej zadbać o glebę wiosną od razu po jej rozmarznięciu. Dawka waha się od 80 do 30 gram na metr kwadratowy. Jeśli rośliny kwitną latem, nawożenie warto powtórzyć w połowie maja, stosując połowę rekomendowanej dawki.

 

Azofoska do czego nie stosować?

Już wiesz, że azofoska zastosowanie jest bardzo szerokie. Preparat zapewnia odpowiednie warunki zarówno warzywom, roślinom ozdobnym, krzewom owocowym, jak i trawnikom rekreacyjnym. Jednak nie ma na rynku nawozu, który byłby idealny dla wszystkich roślin. Rozwiązaniem odpowiednim dla każdej uprawy nie jest również azofoska. Do czego nie stosować tego preparatu? Azofoska zawiera azot, potas i fosfor. Warto unikać go w przypadku roślin kwaśnolubnych takich jak borówka amerykańska, wrzosy, czy azalie. Wysoka zawartość składników pokarmowych, którą wyróżnia się ten nawóz, jest również niepożądana w przypadku sadzonek i młodych roślin. Ich system korzeniowy jest bardzo delikatny, dlatego przy nadmiernym użyciu preparatu dojść może do spalenia i uszkodzenia systemu korzeniowego. Azofoska pylista INCO 20kg to złożony, w pełni zbilansowany nawóz, dlatego nie rekomenduje się mieszania go z innymi produktami dostępnymi na rynku. Azofoska daje najlepsze efekty, gdy stosowana jest samodzielnie, a jej dawka dobrana jest z myślą o indywidualnych potrzebach rośliny.

Azofoska to uniwersalny nawóz, który stosowany w odpowiednim stężeniu, znacznie poprawia jakość gleby, zwiększając odporność roślin na choroby i szkodniki. Preparat dostępny jest zarówno w granulacie, czy formie pylistej, ale na rynku dostępna jest też płynna azofoska. Stosowanie, pora nawożenia oraz dawka są uzależnione od rodzaju rośliny. Szczegółowe zalecenia znajdziesz na stronie producenta. Pamiętaj, by nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaburzyć fazę wzrostu, a nawet spalić system korzeniowy.