Opis
O BLUEN
Ekologiczne nawożenie azotem
W dobie wysokich cen i coraz większych ograniczeń w nawożeniu azotem mineralnym warto poznać alternatywne źródła dostarczenia tego najbardziej plonotwórczego składnika pokarmowego. Najnowszą propozycją dostępną dla rolników jest technologia dostarczania azotu z powietrza, dzięki wykorzystaniu bakterii wiążących azot.
Na rynku jest kilka rodzajów bakterii wiążących azot atmosferyczny dzięki wykorzystaniu kompleksu NITROGENAZY:
- bakterie symbiotyczne (Rhizobium, Bradyrhizobium, Azorhizobium, Sinorhizobium, Frankia) – bakterie te wraz z roślinami tworzą brodawki- struktury umożliwiające wiązanie azotu atmosferycznego. Ich działanie jest niestety ograniczone tylko do roślin, które to umożliwiają – roślin bobowatych.
- bakterie asymbiotyczne (Azotobacter, Azospirillum, Pseudomonas lub Azomonas) – bakterie te umożliwiają wiązanie azotu atmosferycznego w glebie i dostarczanie go roślinom. Niestety wiązanie następuje wtedy, gdy inne źródła azotu są niedostępne i gdy dostęp do tlenu jest ograniczony.
- endofity (Methylobacterium, Herbaspirillum, Gluconacetobacter) – bakterie te są akceptowane przez system immunologiczny roślin, swobodnie przemieszczają się w roślinach i dostarczają azot przez liście, niezależnie od dostępności tego składnika w glebie.
Korzyści ze stosowania BlueN
- Utrzymanie potencjału plonowania roślin przy mniejszej dostępności azotu z nawozów mineralnych, oraz zwiększenie plonowania przy pełnej dawce azotu mineralnego.
- Stosując Methylobacterium możemy dostarczyć roślinie co najmniej 30 kg dodatkowego azotu, który jest szybko wbudowywany w aminokwasy. W uprawach o dłuższym okresie wegetacji oraz przy sprzyjających warunkach, możemy dostarczyć nawet 50-70 kg dodatkowego azotu!
- Azot pobrany z powietrza nie jest uwzględniany w bilansie nawożenia azotem.
- Produkt można stosować w gospodarstwach ekologicznych.
Stosowanie
- pH przygotowanej cieczy roboczej powinno mieścić się w zakresie 5-8.
- Przed wlaniem do opryskiwacza produkt należy rozpuścić w wodzie lub użyć rozwadniacza.
- Bakterie aktywują się po rozpuszczeniu w wodzie, dlatego wskazane jest zużycie do kilku godzin po rozpuszczeniu produktu.
- Produkt należy zastosować na niezestresowane rośliny, w fazie intensywnego wzrostu
- Należy stosować, gdy temperatura jest wyższa niż 10°C, oraz na tydzień przed zabiegiem i tydzień po nim unikać przymrozków.
- Nawożenie należy wykonać, gdy otwarte są aparaty szparkowe (wysoka wilgotność powietrza), przy wysokich temperaturach preferowany jest zabieg nad ranem.
- Należy zadbać o prawidłowe odżywianie roślin w molibden, żelazo, siarkę i inne składniki pokarmowe.
- Odporność na deszcz: 1 godzina po zabiegu.
Zachęcamy także do odwiedzenia naszego Facebooka PPH Stampol!
na którym stale wrzucane są nowe materiały dotyczące naszych produktów.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.