Jak i kiedy stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany to nawóz naturalnego pochodzenia, który pozytywnie wpływa na wszystkie rośliny ogrodowe. Jego rolą jest zaktywizowanie mikroorganizmów w glebie, dzięki czemu doskonale odżywia rośliny ozdobne, warzywne i sadownicze. Warto postawić na produkt, który jest pozbawiony nasion chwastów, patogenów i zapachu. Po zastosowaniu preparatu plony są większe, bujniejsze, a także bardziej atrakcyjne wizualnie. Oborniki granulowane wzbogacają również glebę i trawniki. Ich zastosowanie poprawia wilgotność i zapobiega erozji gleby. Mikroorganizmy przywracają zrównoważone pH powierzchni, dlatego zaaplikowany na trawnik poprawi jakość i kolor rosnącej zieleni. Sprawdź, jak i kiedy stosować obornik granulowany – wiosną czy jesienią.

 

Kiedy aplikować obornik granulowany – wiosną czy jesienią?

Obornik granulowany jest wyjątkowo uniwersalny, co pozwala na jego stosowanie zarówno wiosną, jak i jesienią różnymi metodami. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj produktu wybrałeś i jakie zalecenia wypisał producent na opakowaniu, a także od samego gatunku rośliny. Obornik granulowany na wiosnę stosuje się zwykle przed posadzeniem rośliny. Można go aplikować zarówno w przypadku upraw ogrodowych, jak i doniczkowych.

 

Obornik granulowany – jak używać wiosną?

Najczęściej stosowanie obornika granulowanego odbywa się posypowo, przed rozpoczęciem uprawy. Wówczas warto wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby na głębokość około 10-15 cm. Innym sposobem jest metoda punktowa, wykorzystywana już w trakcie wegetacji rośliny. Wystarczy rozsypać zalecaną dawkę i delikatnie wymieszać z glebą, by nie uszkodzić korzeni. Obornik granulowany na wiosnę można również rozpuścić w wodzie. Wystarczy zalać go na około dwa tygodnie, a następie powstałą zawiesiną podlewać rośliny. Sama forma granulatu jest wygodna w aplikacji i przechowywaniu. Dużym atutem tego produktu jest również bogaty skład. Z powodzeniem zastępuje nawet kilka różnych nawozów, a w dłuższej perspektywie czasu poprawia jakość gleby. Obornik granulowany bydlęcy – jak stosować wiosną to przed wegetacją, dzięki czemu nie tylko pozytywnie wpłynie na całą uprawę, ale także poprawi zdolność magazynowania wody przez ziemię oraz jej przepuszczalność (gleby ciężkie).

 

Obornik granulowany bydlęcy jak stosować – wiosną, jesienią?

Obornik granulowany (jak używać wiosną już wiesz) ma dokładnie takie same właściwości, jak jego mokra wersja. Jest nawozem naturalnym, bogatym w azot, potas, fosfor, magnez, wapń, siarkę, mangan, bor, miedź i cynk. Obornik w granulkach nie pyli, rozkłada się stopniowo dzięki czemu jest bezpieczny dla korzeni i roślin, a jego działanie jest wydłużone. Pozwala to osiągnąć optymalny wzrost i odżywić rośliny. Dużym atutem takiej formy produktu jest również brak zapachu i skompresowana forma. Obornik granulowany – stosowanie jest prostsze, a przechowywanie znacznie łatwiejsze. Produkt się nie zbryla a po otwarciu opakowania można go przechowywać nawet do 3 lat. W sklepach można znaleźć najczęściej kurzy, koński, świński i bydlęcy obornik granulowany. Jak stosować poszczególne preparaty oraz z jaką częstotliwością znajdziesz na opakowaniach. Warto pamiętać, by w przypadku metody posypowej aplikować go w miarę równomiernie, a także nie przesadzać z ilością, zarówno wiosną jak i jesienią.

 

Obornik granulowany na jesień

Obornik bydlęcy (granulat) z powodzeniem można aplikować również jesienią, po zebraniu plonów. Stanowi to doskonałe przygotowanie terenu do kolejnych sezonów. Składniki mają czas, by przeniknąć do gleby, dzięki czemu rośliny będą je przyswajać po posadzeniu. Warto pamiętać, że jesienią nie posypujemy miejsc wokół drzew, krzewów i bylin. Takie działanie może prowadzić do wydłużenia ich sezonu wzrostu, a w konsekwencji do przemarznięcia. W takim wypadku zaleca się stosowanie preparatów pozbawionych azotu.

Jesień to doskonały czas na uratowanie trawnika. Warto w listopadzie rozsypać niewielką ilość obornika, który dostarczy ziemi próchnicy. Ta z kolei jest odpowiedzialna za przyswajanie fosforu i potasu, które zapobiegają wysychaniu powierzchni. Obornik granulowany jesienią zaaplikowany na trawnik przygotuje ją do ponownego wzrostu, który będzie bardziej bujny i gęstszy. Obornik bydlęcy na jesień można również rozsypać co cztery lata w warzywniku. Poprawi to kondycję gleby i wzmocni jej warstwę próchniczną. W pierwszym roku po oborniku można uprawiać między innymi bakłażany, brokuły, cukinie, dynie, kapusty, ogórki, paprykę, pomidory, sałatę, czy szpinak i ziemniaki. W drugim roku bujnie wyrosną na przykład buraki, marchewki, koper włoski, czosnek czy rzodkiewka. Z kolei w trzecim – groch, cykoria i bób. Obornik granulowany na jesień możesz również wymieszać z kompostem.

Oborniki granulowane są prawdziwym sojusznikiem każdego ogrodnika i rolnika! Ich prawidłowe stosowanie pozwala na wyhodowanie zdrowych i bujnych plonów. Jest znacznie łatwiejszy w aplikacji niż tradycyjny, mokry odpowiednik, a także nie ma charakterystycznego zapachu i nie wabi much. Warto pamiętać, by dobrać odpowiednią dawkę do rodzaju gleby oraz potrzeb danego gatunku roślin. Oborniki granulowane dedykowane do różnych zastosowań znajdziesz w naszym sklepie!