Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Obornik Bydlęcy Granulowany

Obornik granulowany to odpowiedź na potrzeby wielu osób, które profesjonalnie lub hobbystycznie zajmują się uprawą różnego rodzaju roślin. W przeciwieństwie do swojego świeżego odpowiednika, ten w pełni naturalny nawóz nie wydziela charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu, a ponadto jest znacznie prostszy w przechowywaniu, transporcie i użytku. Przyjmuje postać niewielkich pelletów powstających w procesie fermentowania odchodów różnego gatunku zwierząt hodowlanych. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszy się obornik bydlęcy granulowany. Poznaj jego właściwości i zastosowanie i zamów potrzebną ilość w sklepie Stampol!

 

Obornik granulowany bydlęcy – właściwości i charakterystyka

Bydlęcy obornik granulowany jest nawozem w pełni naturalnym, produkowanych ze świeżych krowich odchodów. Nie zawiera żadnych chemicznych dodatków, klejów, konserwantów ani antybiotyków, a w procesie jego wytwarzania zostaje pozbawiony wszelkich patogenów, nasion chwastów, jaj i larw owadów oraz innych zanieczyszczeń. Swoją popularność granulat bydlęcy zawdzięcza głównie obecności wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin składników pokarmowych, które czynią z niego uniwersalny produkt. Warto również zaznaczyć, że w składzie, uwzględniającym między innymi azot, fosfor, magnez, potas oraz siarkę, te mikro- i makroelementy znajdują się w umiarkowanych ilościach, co minimalizuje ryzyko przenawożenia.

Nawóz bydlęcy w granulkach posiada wysoką zawartość materii organicznej, dlatego też pomaga w utrzymaniu żyzności gleby. Poprawia jej zdolność do zatrzymywania i uaktywnia pożyteczne mikroorganizmy. Roślinom dostarcza natomiast składniki pokarmowe w optymalnej ilości, dzięki czemu stają się dobrze odżywione, zdrowsze oraz bardziej odporne na szkodniki.

 

Gdzie nawóz bydlęcy granulowany znajduje zastosowanie?

Obornik granulowany bydlęcy jest nawozem uniwersalnym, który mogą stosować zarówno profesjonaliści, jak i hobbyści. Z powodzeniem zasilisz nim warzywa, drzewa i krzewy owocowe, zioła, a także roślin ozdobnych, doniczkowych czy nawet trawniki. Doskonale sprawdza się na glebach piaszczystych, wyjałowionych i mało urodzajnych glebach, gdyż zatrzymuje w nich wodę i mikro- oraz makroelementy. Ze względu na lekko zasadowy odczyn, nie należy stosować go do nawożenia roślin kwasolubnych. Nawóz bydlęcy granulowany może również nie spełnić swojego zadania w przypadku roślin o krótkim okresie wegetacji.

 

Obornik bydlęcy granulowany – jak stosować?

W przeciwieństwie do swojej świeżej alternatywy, obornik bydlęcy w granulkach można stosować przez cały okres wegetacji. Zaleca się korzystanie z nawozu 2-3 razy w sezonie – wczesną wiosną jeszcze przed uprawą roślin, w trakcie ich wzrostu oraz jesienią po zakończonych zbiorach, aby przygotować glebę na następny sezon. Dawkowanie w dużej mierze zależy od rodzaju rośliny, dlatego też warto stosować się do zaleceń producenta. Aby nawieźć daną powierzchnię, najlepiej jest podsypać nim wierzchnią warstwę podłoża i lekko wymieszać go z wierzchnią warstwą ziemi, a następnie intensywnie podlać. Alternatywnie można również wykonać roztwór z granulowanego obornika bydlęcego – wówczas należy zalać go wodą, zostawić na około 14 dni oraz dobrze wymieszać i wykorzystać powstałą mieszaninę do podlania roślin.