Obornik granulowany

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Nawozy naturalne z roku na rok zyskują na popularności. Nie są już wyłącznie domeną ekologicznych gospodarstw – obecnie dużą rolę pełnią również w rolnictwie integrowanym i prywatnych, amatorskich uprawach. Ze względu na rosnące zainteresowanie organicznymi formami nawożenia zaczęły powstawać rozwiązania, które nie tylko ułatwiają, ale również zwiększają komfort ich wykorzystywania. Doskonałym przykładem może być obornik granulowany! Wykazuje te same właściwości i zalety, jak jego tradycyjna, świeża alternatywa, jednocześnie nie posiadając jej wad. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

 

Obornik granulowany – nawóz organiczny o licznych pożądanych właściwościach

Granulowany obornik to nawóz organiczny, powstający w procesie przerabiania, suszenia i prasowania świeżego obornika. Przybiera postać drobnego pelletu – suchych granulek, które pod wpływem wilgoci pęcznieją i rozkładają się, uwalniając tym samym wszystkie cenne substancje odżywcze. Taka jego forma wiąże się z licznymi korzyściami, zarówno dla nawożonych roślin, jak i używających go osób. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • brak nieprzyjemnego zapachu – dzięki skondensowanej, przerobionej formie, obornik naturalny granulowany jest bezzapachowy, co znacznie zwiększa komfort jego przechowywania i użytkowania,
    brak zawartości toksycznych substancji, szkodników czy patogenów – nawóz naturalny granulowany, przed dopuszczeniem go do sprzedaży, jest dokładnie sprawdzany pod kątem obecności szkodliwych czynników, które w przypadku ich wykrycia zostaną usunięte,
  • łatwość transportu i magazynowania – obornik granulowany zajmuje znacznie mniej miejsca, a jednocześnie jest o wiele bardziej wydajny niż jego świeży odpowiednik,
  • długi okres przechowywania – nawóz-obornik granulowany może być przechowywany do nawet 3 lat (w odpowiednich warunkach),
  • uniwersalność – dzięki zawartości cennych substancji odżywczych można wykorzystać obornik granulowany na trawnik, pod warzywa, a nawet do nawożenia roślin ozdobnych, krzewów i drzew owocowych.

 

Granulowany obornik – rodzaje

Wśród podstawowych rodzajów oborników granulowanych wyróżnić można:

  • obornik bydlęcy granulowany – najpopularniejszy nawóz organiczny, który posiada wszystkie najważniejsze składniki pokarmowe i skutecznie zwiększa żyzność gleby. Może posłużyć jako obornik granulowany pod warzywa, owoce, a także winorośl czy rośliny ozdobne.
  • granulowany obornik kurzy – posiada wyższą zawartość azotu niż pozostałe rodzaje. Sprawdzi się szczególnie w przypadku roślin o dużych wymaganiach pokarmowych i długim okresie wegetacji.
  • obornik granulowany świński – cechuje się wysoką zawartością azotu, fosforu i potasu. Świetnie poradzi sobie w roli nawozu roślin uprawianych na glebach piaszczystych.
  • obornik koński granulowany – zawiera duże ilości azotu i niewiele sodu. Najlepiej nadaje się w przypadku gliniastych, ciężkich i mokrych gleb, przy rozsadach oraz w szklarniach.

 

Obornik granulowany – jak używać?

Obornik granulowany to produkt uniwersalny i łatwy w użytkowaniu. W przeciwieństwie do swojego świeżego odpowiednika, nie musi być stosowany wyłącznie jesienią. Można go wykorzystywać zgodnie z zapotrzebowaniem, od czasu przed rozpoczęciem uprawy, wczesną wiosną, aż do końca sezonu wegetacyjnego. Przy aplikacji nawóz najlepiej zmieszać z wierzchnią warstwą gleby lub przekopać całą zasilaną glebę. Alternatywnym sposobem jest przygotowanie wodnego roztworu.

Więcej o tym, jak stosować obornik granulowany dowiesz się w naszym artykule!

Pomimo ogromnych możliwości, jakie daje granulowany obornik, warto jednak pamiętać, aby każdorazowo stosować się do zaleceń producenta. Każdy jego rodzaj posiada nieco inne właściwości, dlatego też przed rozpoczęciem zasilania roślin należy dokładnie zapoznać się z zasadami korzystania z produktu. Preparat wygodnie zamówisz na stronie Stampol!