Oprysk na szarą pleśń

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Jedną z najgroźniejszych, a jednocześnie najbardziej powszechnych chorób grzybowych atakujących zarówno rośliny uprawne i ozdobne jest szara pleśń. Zwalczanie tego uciążliwego, szybko rozprzestrzeniającego się grzyba, nie należy do łatwych zadań. W walce z patogenem istotna jest szybka reakcja. Jeżeli zaobserwowane zostaną pierwsze objawy, należy natychmiast podjąć odpowiednie działania mające na celu zatrzymanie postępującej infekcji. Najskuteczniejszym rozwiązaniem okazują się być opryski na szarą pleśń wykonywane dedykowanymi środkami grzybobójczymi. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

 

Szara pleśń – zwalczanie choroby grzybowej

Szara pleśń to ten rodzaj choroby, na której wystąpienie narażona jest znaczna większość roślin. Rozwojowi infekcji sprzyja wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza oraz niewłaściwe warunki uprawy. Dodatkowo niektóre gatunki wykazują zwiększoną podatność na jej wystąpienie. Właśnie z tych powodów szara pleśń na pomidorach, truskawkach, malinach, paprykach, różach czy też roślinach uprawianych w szklarniach jest częstym zjawiskiem. Choroba pierwotnie objawia się pojawieniem się jasnych, chlorotycznych plam, które z czasem brązowieją, a ostatecznie zmieniają się w szary, pylący nalot. Zarażone fragmenty roślin należy niezwłocznie powycinać, a na zainfekowane rośliny zastosować fungicyd. Warto pamiętać, że w przypadku choroby, jaką jest szara pleśń, oprysk dedykowanym środkiem grzybobójczym to jedyne skuteczne rozwiązanie.

 

Skuteczne środki na szarą pleśń

Preparaty na szarą pleśń, które posiadamy w ofercie to wysokiej jakości skuteczne fungicydy, które pomogą Ci w zwalczeniu choroby lub zapobiegną jej wystąpieniu. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje między innymi preparat Botector – biologiczny środek grzybobójczy stosowany w celach zapobiegawczych. Jego główną substancją czynną jest grzyb działający antagonistycznie wobec patogenu powodującego szarą pleśń. Fungicyd ten może być wykorzystywany zarówno w uprawach konwencjonalnych, jak i ekologicznych (na naszej stronie znajdziesz również inne ekologiczne środki ochrony roślin – zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą!).

Na uwagę zasługują również Scorpion 325 SC 10ml oraz Signum 33 WG 0,5kg. To środki na szarą pleśń i wiele innych chorób grzybowych w uprawach roślin warzywnych i owocowych, które cechują się skutecznością zarówno w zapobieganiu, jak i zwalczaniu choroby. W ofercie posiadamy ponadto fungicydy nakierowane na ochronę konkretnych gatunków roślin, jak rzepak ozimy, grusza czy jabłoń.

 

Kiedy wykonywać opryski na szarą pleśń?

Zwalczanie szarej pleśni często przysparza wielu problemów, dlatego też rośliny warto zabezpieczyć jeszcze przed wystąpieniem choroby. Pierwszy profilaktyczny oprysk na szarą pleśń najlepiej wykonać na samym początku wegetacji, w okresie wiosennym. W przypadku rozwoju patogenu, środki ochronne powinno zastosować się tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów.

Ochrona przed szkodliwym grzybem powinna być prowadzona corocznie, podczas bezdeszczowej i bezwietrznej pogody. W przeciwnym razie fungicyd zostałby zmyty z rośliny lub rozniesiony na rośliny sąsiadujące, które nie potrzebują oprysku. Warto również pamiętać, że częstotliwość wykonywania oprysków w dużej mierze zależy od wymagań konkretnej rośliny oraz fazy rozwoju choroby.