Mospilan

Mospilan to nowoczesny preparat, który uznawany jest obecnie za lidera na rynku środków owadobójczych w Polsce. Działa kompleksowo i długotrwale, dzięki czemu niweluje potrzebę stosowania innych substancji pomocniczych. Jego wysoka skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami. Dowiedz się, jakie właściwości wykazuje Mospilan, kiedy stosować ten preparat oraz jakie jest jego zalecane dawkowanie.

 

Jak działa Mospilan? Kiedy stosować środek?

Mospilan to insektycyd, który zwalcza szkodniki ssące i gryzące w uprawach roślin sadowniczych, warzywnych, rolniczych oraz ozdobnych. Jako jeden z nielicznych preparatów na rynku polskim zawiera acetamipryd – substancję czynną należącą do grupy pochodnych neonikotynoidów. Dzięki temu jest nie tylko skuteczny, ale także w pełni bezpieczny dla owadów zapylających.

Zabiegi z wykorzystaniem Mospilanu należy wykonać w momencie pojawienia się pierwszych kolonii szkodników. Środek skutecznie chroni rośliny zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach (zakres temperatur: 5⁰C-20⁰C). Ponadto można stosować go zarówno przed, jak i po opadach deszczu. Mimo bezpiecznego dla gatunków zapylających składu, zabieg najlepiej przeprowadzić po ich oblocie. Okres karencji, czyli czas od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny, wynosi 3 dni w przypadku ziemniaków oraz 14 dni w przypadku roślin sadowniczych i warzywnych.

Właściwym sposobem stosowania środka jest oprysk. Mospilan występuje w formie woreczków rozpuszczalnych w wodzie, które zapobiegają pyleniu proszku w trakcie przygotowywania cieczy. Po jego rozpuszczeniu gotową mieszankę należy rozprowadzić za pomocą opryskiwaczy sadowniczych, ręcznych, polowych lub aparatury agrolotniczej. Jeżeli natomiast uprawę zaatakowały szkodniki glebowe, można wykorzystać Mospilan do podlewania.

To jednak tylko niektóre z licznych zalet, jakie posiada Mospilan. Oprysk wykonany za jego pomocą działa na insekty kontaktowo i żołądkowo, atakując ich centralny system nerwowy. Oznacza to, że środek nie tylko wnika przez naskórek szkodników, ale także przez drogi pokarmowe, co powoduje paraliż, a następnie śmierć. Owady przestają żerować na roślinie bezpośrednio po użyciu preparatu, skutecznie powstrzymując dalsze niszczenie upraw. Wewnętrzny sposób działania na szkodniki sprawia też, że Mospilan 20 SP nie będzie mieć słabszego działania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jest to duża zaleta produktu w stosunku do innych insektycydów dostępnych na rynku. Ochrona będzie działać na szkodniki pojawiające się na roślinach również już po oprysku.

Skuteczność, a także bezpieczeństwo Mospilanu zostało potwierdzone przez producenta blisko 300 badaniami na przestrzeni 10 lat. Doświadczenia przeprowadzane były m.in. w stosunku do szkodników rzepaku, a także upraw ogrodniczych i leśnych. Odbywały się one zgodnie ze standardami Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin, czyli ponadpaństwowej organizacji odpowiadającej za współpracę międzynarodową dotyczącą ochrony roślin już od 1951 roku.

 

Na jakie szkodniki działa Mospilan? Dawkowanie na litr

Insektycyd jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu szerokiego spektrum szkodników. Można stosować Mospilan na mszyce, zwójki, mączliki, czerwce, ćmy bukszpanowe, przezierniki, miniarki, stonki, owocówki i wiele innych insektów, które atakują rośliny uprawne, ozdobne, warzywne i sadownicze. Dzięki temu preparat spełni swoją rolę nawet w przypadku nalotów mieszanych. Środek działa powierzchniowo, wgłębnie oraz systemicznie. Tworzy barierę dla szkodników, a jednocześnie wnika do jej wnętrza, docierając do wszystkich części, w których żerują insekty.

Przy stosowaniu preparatu Mospilan, dawkowanie na litr ma duże znaczenie. Zależy od gatunku szkodnika żerującego na roślinie, a także od zastosowania – produkt mogą stosować zarówno użytkownicy profesjonalni, jak i nieprofesjonalni. W przypadku tych pierwszych, gdy oprysk wykonywany jest za pomocą opryskiwacza polowego stosujemy dawkę 80-250g/ha w 200-900 litrów wody (w zależności od rodzaju uprawy). Przy oprysku dokonywanym za pomocą opryskiwacza ręcznego, zwykle stosuje się 2g środka na 2-9l wody. Dokładne dawkowanie przy konkretnym gatunku szkodnika znajduje się w ulotce od producenta.

W sklepie internetowym Stampol znajdziesz zarówno Mospilan, jak też wiele innych środków, dzięki którym kompleksowo zadbasz o uprawiane rośliny. Oferujemy m.in. środki ochrony roślin, a także produkty humusowe polepszające żyzność gleby.

 

Mospilan 20 SP dawkowanie na litr – wygoda i skuteczność

Zastosowanie się do powyższych wskazówek i wykorzystanie odpowiednich ilości produktu jest możliwe dzięki wygodnej formie, w jakiej występuje Mospilan 20 SP. Dawkowanie na litr ułatwiają rozpuszczalne w wodzie woreczki. Dzięki nim producent wyeliminował problem pylenia podczas stosowania produktu, zwiększając bezpieczeństwo użytkowania. Przedłużono też żywotność środka, wydłużając datę jego przydatności.

 

Mospilan na ćmę bukszpanową, opuchlaka, przędziorki, stonkę czy wełnowce

Sprawdzony środek na owady z pewnością okaże się potrzebny, jeśli na Twoich uprawach pojawi się ćma bukszpanowa. To bardzo inwazyjny gatunek owada, który przypomina inne nocne ćmy i tak jak one lgnie do światła. Głównym zagrożeniem dla roślin są jego gąsienice. Środkiem, który sprawdza się w ich zwalczaniu, jest właśnie Mospilan. Dawkowanie zalecane w przypadku tego gatunku to 0,04%, czyli 4 gramy preparatu na 10 litrów wody.

Szkodnikiem doskonale znanym rolnikom uprawiającym ziemniaki, jest stonka ziemniaczana. Jego larwy są w stanie całkowicie zniszczyć liście nawet na uprawach zajmujących duże obszary. Mospilan na ćmę bukszpanową jest również skuteczny w przypadku tego chrząszcza, żywiącego się liśćmi, kwiatami oraz łodygami roślin. Mospilan na stonkę ziemniaczaną zalecany jest w proporcjach 80 g na 200-400 litrów wody. To jednorazowa dawka, jaką należy wykorzystać na hektarze terenu.

Innym chrząszczem będącym popularnym szkodnikiem, jest opuchlak. W rzeczywistości to rodzaj chrząszczy liczący w naszym kraju ok. 50 gatunków. Rośliny, na których żerują, to głównie truskawki, poziomki, maliny, azalie czy winorośle. Uszkodzeniu ulegają zarówno liście, jak też korzenie, co często powoduje obumarcie plantacji. Mospilan na opuchlaka będzie skuteczny w proporcjach 300 g na 500-900 l wody, co jest dawką odpowiednią na hektar terenu.

Oprócz tego środek sprawdza się w przypadku innych szkodników roślin sadowniczych, rolniczych, a także lasów. Polecamy Mospilan na wełnowce, mszyce, czy chrabąszcze.

 

Mospilan 20 SP – jak stosować, gdzie dostać, cena

Przed rozpoczęciem prac zalecamy dokładnie zapoznać się z ulotką Mospilan 20 SP. Jak stosować środek, zależne jest od rodzaju uprawianych roślin, a także szkodników, które je zaatakowały – szczegóły zostały rozpisane przez producenta.

Nie zastanawiaj się nad tym, gdzie szukać produktu, ponieważ wśród asortymentu dostępnego w naszym sklepie jest właśnie Mospilan. Cena zależy od tego, jak dużego opakowania będziesz potrzebować. Najmniejsza dostępna pojemność 40 g to wydatek zaledwie ok. 30 zł. Zakup będzie jeszcze bardziej opłacalny, jeśli zdecydujesz się na większe opakowanie. Warto wybrać je nie tylko wówczas, gdy potrzebujesz dużych ilości produktu do zużycia za jednym razem – długa data ważności pozwala na to, aby kupiony teraz Mospilan na przędziorki sprawdził się w przyszłym sezonie.