Środki Ochrony Roślin

Wyświetlanie 1–12 z 73 wyników

Środki do ochrony roślin to preparaty, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego gospodarstwa rolnego, sadowniczego i warzywniczego. Stanowią podstawę pielęgnacji roślin – skutecznie zwalczają żerujące na nich szkodniki, chronią przed chorobami i grzybami, a także wspomagają ich wzrost i rozwój. Z powodzeniem mogą z nich korzystać również osoby, które mają przydomowy ogródek czy warzywnik. Warto pamiętać, że aby preparaty mogły działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem, muszą pochodzić od rzetelnego dostawcy. Oferujemy wyłącznie najwyższej jakości, tanie środki ochrony roślin i sprawdzone rozwiązania, które przeszły odpowiednie testy i zostały dopuszczone do obiegu. Znajdziesz tu produkty przeznaczone do zastosowania w różnych okolicznościach, przez użytkowników zarówno profesjonalnych, jak pasjonatów. Zapoznaj się z pełną ofertą!

 

Środki do zwalczania chwastów, grzybów i insektów

Środki ochrony roślin są substancjami lub mieszankami substancji albo organizmami żywymi, które zwalczają określone grupy szkodników bądź też wspomagają rozwój rośliny. W naszej bogatej ofercie znajdziesz wiele ich rodzajów, w tym:

  • herbicydy – środki na chwasty; w naszym sklepie zamówisz preparaty chwastobójcze układowe, działające od środka. Wykonany za ich pomocą oprysk na chwasty skutecznie hamuje ich rozwój i wzrost, a z czasem prowadzi do całkowitego obumarcia rośliny. Dostępne są zarówno herbicydy selektywne (np. Huzar Activ Plus – chemiczna ochrona roślin), działające wyłącznie na poszczególne gatunki chwastów, jak i nieselektywne. Te ostatnie hamują procesy metabolizmu w komórkach i oddziałują na wszystkie rośliny (np. Gallup). Tego rodzaju środki do zwalczania chwastów należy stosować przed rozpoczęciem zabiegów uprawowych.
  • fungicydy – preparaty grzybobójcze; w sklepie Stampol znajdziesz zarówno fungicydowe środki ochrony roślin stosowane w celach zapobiegawczych, jak też interwencyjnych, czyli po wystąpieniu objawów choroby (np. Diana 500 SC). Środki grzybobójcze do roślin dostępne w naszej ofercie to między innymi preparaty do zwalczania grzybów w uprawach polnych, pod osłonami, a także do konkretnych rodzajów wywoływanych przez nich chorób (np. Botector – opryski na szarą pleśń).
  • insektycydysilne środki owadobójcze; preparaty te służą do zwalczania owadów żerujących na roślinach. Na naszej stronie dostępne są między innymi produkty dedykowane do walki ze szkodnikami glebowymi (np. Metacide), gąsienicami motyli (np. Lepinox Plus), a także owadami ssącymi i gryzącymi. Na szczególne wyróżnienie w tej kategorii zasługuje Mospilan 20 SP, który posiada niezwykle skuteczną substancję czynną – acetamipryd.
  • repelentyśrodki odstraszające zwierzęta; służące do walki z problemem obgryzania drzew i sadzonek przez dziką zwierzynę – sarny, jelenie, daniele, czy zające. Dostępne są produkty w formie farby (Silvakol), pasty (Cervacol) lub emulsji (Trico) przeznaczone do rozpylenia lub nanoszenia pędzlem. Po wyschnięciu są odporne na zmywanie i mogą utrzymywać się na roślinie, w zależności od wybranego środka – od kilku miesięcy do nawet dwóch lat.

 

Środki do ochrony roślin wspierające wzrost i rozwój

Oprócz środków chroniących rośliny przed grzybami, insektami i rozrostem chwastów, w naszej bogatej ofercie znajdziesz również liczne produkty pozytywnie wpływające na wzrost i rozwój roślin. Należy do nich między innymi Rizocore – preparat mikrobiologiczny, który redukuje negatywny wpływ glebowych czynników stresowych czy też Bakto G-Stop. Poprawia on wigor i podnosi zdrowotność rośliny, a także zapobiega rozwoju patogenów grzybowych. Na naszej stronie znajdziesz również środki przyspieszające naturalne opadanie liści drzew i krzewów owocowych oraz wiele innych produktów przeznaczonych do stosowania nie tylko w gospodarstwach konwencjonalnych, ale również ekologicznych!

 

Sposób działania środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin nie są substancjami działającymi w każdym przypadku w taki sam sposób. Oprócz tego, że konkretne produkty przeznaczone są do różnych celów, dzieli się je również ze względu na sposób oddziaływania na rośliny. Wyróżnić możemy środki:

  • systemiczne – wchłaniane przez roślinę i transportowane w jej naczyniach. Działają, zabijając szkodniki, które napiją się jej soków. Obecność we wnętrzu rośliny sprawia, że mogą utrzymać się dłużej, ponieważ nie są wypłukiwane przez opady atmosferyczne.
  • fizyczne – preparaty tworzące fizyczną pokrywę ochronną dla rośliny. Stosowane w celach prewencyjnych. Szczególnie sprawdzają się w walce z chorobami grzybowymi.
  • doglebowe – aplikowane do podłoża, działają w wierzchnich warstwach gleby, dzięki czemu są skuteczne w walce z kiełkującymi chwastami.
  • kontaktowe – aplikuje się je na rośliny, lecz nie są one przez nie wchłaniane. Wchłania je szkodnik mający kontakt ze środkiem ochrony roślin na atakowanej przez niego powierzchni. Mogą być wypłukiwane, dlatego warto stosować je wspólnie z adiuwantami.
  • translaminacyjne – przenikające przez powierzchnię roślin, dzięki czemu mogą działać zarówno na wierzchniej, jak i spodniej części liści. Nie są jednak wchłaniane przez wewnętrzne soki roślin.

 

Profesjonalne środki ochrony roślin – jak ich używać?

Choć każdy produkt z tej kategorii cechuje się inną charakterystyką działania i składem, przyjmuje się, że podczas użytkowania środków ochrony roślin powinno stosować się do kilku podstawowych zasad. Na skuteczność oprysków – lub też jej brak – mogą wpływać warunki pogodowe. Preparaty ochrony roślin w znacznej większości największą skuteczność wykazują przy temperaturze powietrza w zakresie 12-20 stopni Celsjusza. Każdy z produktów ma zarówno minimalny, jak też maksymalny próg temperaturowy, przy którym zaleca się jego stosowanie. Wykonanie oprysku bezpośrednio przed lub po opadach atmosferycznych może obniżyć przyczepność substancji i spowodować ich zmycie. Przy zbyt silnym wietrze, przekraczającym prędkość 3 m/s dochodzi z kolei do znoszenia kropel. Może to powodować nie tylko obniżenie skuteczności zabiegu, jak też zagrożenie dla otoczenia. Zachodzi ryzyko, że substancja znajdzie się na innych pobliskich roślinach lub trafi na obszary użytkowane przez człowieka. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia znajdujących się w pobliżu upraw. Należy stosować się również do okresów karencji, czyli odstępów czasowych, jakie muszą zostać zachowane pomiędzy kolejnymi opryskami. Obowiązkowym punktem przed każdym zabiegiem z wykorzystaniem środków ochrony roślin powinno być zatem zapoznanie się z instrukcją użytkowania dołączoną przez producenta do wybranego produktu.

Dowiedz się także, jak zachować bezpieczeństwo podczas stosowania środków ochrony roślin!

 

Magazynowanie środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin (ŚOR) mogą zawierać substancje, które są niebezpieczne dla człowieka, zwierząt, a także otoczenia. W związku z tym należy zachować szczególne środki ostrożności zarówno pod względem ich użytkowania, jak też przechowywania. Przede wszystkim profesjonalne środki ochrony roślin powinny znajdować się poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt. Należy też unikać kontaktu tego rodzaju produktów z żywnością. Opakowania powinny być szczelnie zamknięte i oznakowane – nie zaleca się przesypywania do innych pojemników bez etykiet. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla użytkowników korzystających ze środków ochrony roślin sporadycznie będzie ich kupowanie w mniejszych ilościach, w miarę potrzeb, zamiast robienia większych zapasów. Druga opcja polecana jest jedynie regularnie pracującym z uprawami profesjonalistom i osobom, które wiedzą, że w najbliższym czasie będą zmagać się z dużym zapotrzebowaniem. Z tego powodu oferujemy wiele artykułów w opakowaniach o różnej pojemności, abyś nie musiał robić większych zapasów i magazynowanie środków ochrony roślin nie było konieczne, jeśli nie jesteś w stanie ich zużyć. W razie potrzeby biologiczne środki ochrony roślin oraz inne przydatne produkty zakupisz wygodnie w sklepie internetowym Stampol.

 

Biologiczne środki ochrony roślin

Niektórzy rolnicy i ogrodnicy przez długi czas nie stosowali środków ochrony roślin właśnie ze względu na opisane powyżej ryzyko szkodliwego oddziaływania na ludzi lub inne rośliny w pobliżu. Na całym świecie coraz większy nacisk kładzie się również na świadome, zrównoważone uprawy przyjazne dla środowiska. W związku z tym producenci odpowiadają na potrzeby klientów, oferując biologiczne środki ochrony roślin. To produkty, w których do zwalczania szkodników nie służą silne substancje chemiczne, lecz pożyteczne mikroorganizmy, które po zaaplikowaniu rozwijają się na roślinach i w glebie. Dochodzi do rywalizacji o substancje odżywcze pomiędzy kulturami organizmów z preparatu a szkodnikami. Patogeny pozbawione pierwiastków niezbędnych do życia przestają się rozwijać i wymierają.  Dzięki temu są to produkty odpowiednie zarówno do użytku w prywatnym ogrodzie, jak też do upraw ekologicznych. Nasz sklep z środkami ochrony roślin oferuje takie artykuły z tej kategorii, jak Trichofit w opakowaniach o różnej pojemności. Jego działanie opiera się o wyselekcjonowane szczepy grzybów, które rozwijają się na roślinach, w glebie oraz na szkodliwych grzybach.

 

Stampol – sklep ze środkami ochrony roślin i nie tylko

Stampol to nie tylko sklep ze środkami ochrony roślin. Klienci znajdą u nas również wiele innych wysokiej jakości produktów, które pomogą w przydomowych ogródkach, a także na większych terenach, w uprawach o charakterze profesjonalnym. Jeśli stosujesz na swoich roślinach ŚOR, polecamy również adiuwanty. To substancje pomocnicze, wspomagające działanie środków ochrony roślin. Mogą zwiększać napięcie powierzchniowe kropli, ułatwiając ich rozprowadzanie, czy też wzmacniać ich działanie, modyfikując strukturę chemiczną. W naszym sklepie dostępne są adiuwanty gotowe do zastosowania wspólnie z insektycydami, herbicydami, a także fungicydami. Dzięki temu możesz zadbać o ogródek, sad lub innego rodzaju uprawy w sposób kompleksowy. Zaopatrzysz się w różnego rodzaju produkty niezbędne do prawidłowego wzrostu i estetycznego wyglądu roślin. Zachęcamy ponadto do odwiedzania naszego bloga, gdzie nasi specjaliści dzielą się swoją wiedzą i udzielają porad na temat tego, które produkty kiedy warto zastosować w swoim ogrodzie lub na prowadzonych uprawach.