Wyświetlanie 1–12 z 19 wyników

Kwasy Humusowe

Kwasy humusowe to naturalne substancje organiczne, które mają ogromny wpływ na żyzność gleby. Powstają w procesie humifikacji, czyli rozkładu materii organicznej, dostarczając glebie kluczowych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim węgiel organiczny. Jest pokarmem dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych, przyczyniających się do zwiększenia urodzajności gleby. Dowiedz się, jakie właściwości posiadają kwasy humusowe, kiedy stosować nawozy humusowe oraz jaką rolę pełnią w uprawie roślin! Zapoznaj się z ofertą i wybierz produkt, który najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom!

 

Kwas humusowy – właściwości

Kwas humusowy stanowi główny składnik próchnicy, odgrywającej kluczową rolę w prawidłowym wzroście roślin oraz ich zdolności absorpcyjnych. Jest to substancja pochodzenia naturalnego, co czyni z niego środek w pełni bezpieczny i przyjazny środowisku. Wpływa na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, bezpośrednio przyczyniając się do poprawy jej struktury, zwiększenia jej pojemności wodnej oraz neutralizacji jej pH. To między innymi jego kompleksowe działanie sprawia, że preparaty humusowe są coraz chętnie wybieranymi nawozami. Ich regularne stosowanie wzbogaca glebę w substancje organiczne i mineralne, jednocześnie zwiększając jej bioaktywność. Ułatwia to roślinom przyswajanie kluczowych składników odżywczych, a także absorpcji promieni słonecznych. Na stronie Stampol znajdziesz zarówno nawóz humusowy dedykowany do upraw wielkoobszarowych, jak nawozy do ogródka!

 

Dlaczego warto stosować nawozy humusowe?

Warto pamiętać, że wykazywane przez kwasy humusowe właściwości nie ograniczają się wyłącznie do poprawy stanu gleby. Preparat humusowy pozytywnie wpływa również na same rośliny! Do najważniejszych korzyści, jakie przynosi jego regularne stosowanie, zaliczyć można:

 • Stymulację rozwoju systemu korzeniowego roślin, co gwarantuje ich odpowiednie zaopatrzenie w wodę i składniki pokarmowe,
 • Stymulację kiełkowania nasion oraz poprawę ich żywotności,
 • Stymulację wzrostu roślin,
 • Poprawę jakości plonu, jego wyglądu i wartości odżywczych,
 • Wspomaganie fotosyntezy,
 • Zwiększenie zawartości witamin i minerałów w roślinach,
 • Przedłużenie okresu przechowywania roślin,
 • Zwiększenie naturalnej odporności roślin na choroby i szkodniki,
 • Redukcję przyswajania przez rośliny szkodliwych substancji.

Ponadto kwasy humusowe przyczyniają się do:

 • Zmniejszenia problemu zasolenia gleb,
 • Zmniejszenia ryzyka suszy,
 • Zapobiegania erozji gleby,
 • Redukcji konieczności nawożenia mineralnego,
 • Oszczędności ekonomicznych.

Warto zaznaczyć, że kwasy humusowe dla roślin, ze względu na swoje naturalne pochodzenie, mogą być stosowane zarówno w konwencjonalnym, jak i ekologicznym rolnictwie czy ogrodnictwie! Doskonałym przykładem produktu, który świetnie sprawdzi się w niemal każdych okolicznościach, jest Humus Active, dostępny w naszym sklepie. Systematyczne stosowanie tego nawozu w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić nawet do poprawienia klasy gleby!

 

Kwasy humusowe – kiedy stosować?

Kwasy humusowe warto stosować wtedy, gdy żyzność gleby spadła, a plonowanie uległo pogorszeniu. Przydadzą się również przy słabej strukturze gleby – zbyt piaszczystej czy też wyjałowionej. Preparaty z ich zawartością są także zalecane w przypadku, gdy doszło do przenawożenia nawozami mineralnymi albo gdy nie korzystasz regularnie z nawozów organicznych. Zazwyczaj kwasy humusowe do ogrodu i upraw wielkoobszarowych stosuje się wczesną wiosną lub późną jesienią. Warto jednak pamiętać, że terminy nawożenia oraz dawkowanie w dużej mierze zależą od obecnego stanu gleby, rodzaju roślin, ich faz wzrostu oraz konkretnego produktu.