Wyświetlanie 1–12 z 47 wyników

Nawozy dolistne

Systematyczne nawożenie, obok podlewania i stałego dostępu do słońca, odgrywa kluczową rolę w uprawach roślin każdego rodzaju. Wysokiej jakości nawozy zapewniają roślinom dostęp do niezbędnych składników odżywczych, bezpośrednio przyczyniając się do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Oprócz nawożenia doglebowego, będącego podstawową formą dokarmiania roślin, ważną funkcję pełni również nawożenie dolistne. To właśnie ono pozwala uzupełnić wszelkie niedobory mikro- i makroelementów, jednocześnie pozytywnie wpływając na jakość i wielkość plonów. Sprawdź, jakie propozycje przygotowaliśmy!

 

Dokarmianie dolistne – dlaczego warto?

Nawóz dolistny to skoncentrowany zestaw składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego, zdrowego rozwoju roślin. Występuje w postaci proszku, granulatu bądź płynu, który po rozpuszczeniu w odpowiedniej ilości wody aplikuje się za pomocą opryskiwacza polowego lub ręcznego. Jest on doskonałym uzupełnieniem nawożenia doglebowego, które w niektórych warunkach bywa niewystarczająco efektywne. Może to wynikać z niskiej żyzności gleby, nieodpowiedniego jej odczynu czy też okresu suszy. Wieloletnie badania dowiodły, że dokarmianie dolistne jest najszybszą i ekonomicznie uzasadnioną formą nawożenia. Nawozy dolistne nie tylko uzupełniają niedobory mikro- i makroskładników w roślinach, ale także stymulują je do prawidłowego wzrostu, podnoszą ich odporność w warunkach stresowych oraz aktywują procesy metaboliczne. Ponadto stymulują rozrost systemu korzeniowego, przyspieszają regenerację roślin, a także bezpośrednio przyczyniają się do poprawy jakości plonów. Ich forma jest znacznie łatwiej przyswajalna dla roślin, dlatego też pierwsze efekty zauważysz już po kilku dniach od wykonania oprysku! Warto zaznaczyć, że jeżeli problem tkwi głównie w glebie, należy również zastosować preparaty, które poprawią jej jakość. W tej roli doskonale sprawdzą się nawozy humusowe!

 

Nawozy dolistne na zboża i innego rodzaju rośliny w ofercie PPHStampol

Dbamy o to, by każda osoba zajmująca się uprawą roślin mogła znaleźć w naszej ofercie rozwiązanie dla siebie. Właśnie dlatego na naszej stronie dostępne są:

  • nawozy wieloskładnikowe – wśród nich na wyróżnienie zasługuje między innymi Florovit, który doskonale sprawdzi się zarówno jako nawóz dolistny na zboża, warzywa, drzewa owocowe czy też rośliny ozdobne.
  • Nawóz dolistny azotowy – posiada wysoką zawartość azotu w składzie, dlatego też jest szczególnie polecany w przypadku niedoboru tego składnika. W naszej ofercie znajdziesz takie produkty, jak Pulan, który można wykorzystać między innymi jako nawóz dolistny do trawy, zbóż ozimych, roślin warzywniczych, kwiatowych, a także drzew i krzewów owocowych oraz BlueN o zbliżonym zakresie stosowania.
  • Nawóz potasowy dolistny – przykładem może być środek Drakar, przeznaczony do uzupełniania niedoboru potasu oraz Phylgreen Kuma, który oprócz potasu w składzie posiada również azot. Oba preparaty mogą posłużyć jako nawozy dolistne na zboża ozime i jare czy też owoce.

W sklepie Stampol znajdziesz ponadto nawóz fosforowy dolistny, preparaty o wysokiej zawartości wapnia, cynku, manganu czy też boru, a także wiele innych produktów, jak stymulatory wzrostu roślin, środki ochrony roślin, akcesoria ogrodnicze oraz repelenty!

 

Nawóz dolistny – kiedy stosować?

Nawozy dolistne – na zboża, owoce, warzywa czy też rośliny ozdobne – można stosować zarówno profilaktycznie, jak i interwencyjne, czyli wtedy, gdy występują deficyty składników odżywczych. Opryski należy wykonywać wiosną lub jesienią w ciepły, bezwietrzny dzień i przy wysokiej wilgotności powietrza. Warto jednak pamiętać, że terminy oraz dawkowanie w dużej mierze zależą od obecnego stanu roślin, ich rodzaju, fazy ich rozwoju, a także charakterystyki stosowanego preparatu. Przed użyciem nawozu dolistnego koniecznie zapoznaj się więc z zaleceniami producenta.